«Якщо я візьму хабар, то мої друзі зроблять так, що мені буде соромно» (навчальний візит до США)

9-18 червня 2016 року Наталія Проць - виконавчий директор ГО "Центр просвітництва та розвитку людини" брала участь у навчальному візиті до США у складі делегації, що займається впровадженням реформи місцевого самоврядування на принципах децентралізації та субсидіарності в рамках програми «Відкритий світ», що заснована та підтримується Конгресом США. "Наша делегація відвідала Вашингтон, а також кілька міст у штаті Алабама.
Насправді, це - неоціненний досвід. І я щиро вдячна представникам програми та тим, хто мене номінував, за таку унікальну можливість. Дана програма однозначно відкриває широкі можливості не лише у професійному, а й в особистісному плані. Вивчення кращих практик, обмін контактами, цікаві ідеї дають можливість всебічно оцінити свою діяльність, спробувати переосмилити певні робочі моменти та виробити, якщо поки не стратегію, то напрямок подальшого руху та розвитку. Окрім того, суттєвим фактором саморозвитку є проживання у сім"ях та просто спілкування з американцями, вивчення їх культури, особливостей способу життя. 
Гармонійне поєднання робочого процесу та відпочинку, привітність американців та дружність делегації сприяли комфортному перебуванню під час сорокаградусної спеки.

Перш з все, варто відзначити професійність людей, з якими ми зустрічалися. Чіткість та лаконічність викладу думок, змістовні відповіді на питання, готовність допомогти у пошуку додаткових матеріалів, але при тому пунктуальність та тайм-менеджмент. Поєднання "зустрічей у кабінетах" із неформальним спілкування дало можливість глибше зрозуміти та оцінити ту чи іншу ситуацію, проаналізувати суперечливі моменти (наприклад, певні особливості управління на місцях) під різним кутом зору.

Хочу відзначити кілька ключових для мене зустрічей.
1. Бюро захисту прав споживачів - неприбуткова організація, яка демонструє потужну репутацію серед бізнесових кіл, користується аторитетом і певним чином гарантує знак якості товарів і послуг; оперативно реагує на порушення прав споживачів та якісно допомагає їх відстоювати на різні рівнях; яскравий приклад соціального підприємництва. 
2. Зустріч з директором відділу кадрів при міській адміністрації - потужна система підвищення кваліфікації працівників; весь процес прийому на роботу може бути реалізований онлайн; забезпечення рівних умов для людей з "особливими" потребами (не формально, а реальні механізми (наприклад, додатковий час на проходження тесту, якщо є певні фізичні вади).
3.Суд округу Медісон - чіткість та структурованість викладу матеріалу, що стосується функціонування судової системи штату. Справи по першій інстанції розглядаються районними чи окружними судами (залежно від «вартості справи», місця скоєння правопорушення чи злочину, а також законодавства, яке було порушеним (НПА міста чи округу). На цьому етапі спеціалізації (напр., цивільна, кримінальна) нема, проте окремо є сімейний суд, суд у справах наркозалежних та психічнохворих.
4.Торгово - промислова палата у Гадсдені - приклади успішного розвитку бізнесу, їдеї для розвитку соціального підприємництва; приклад міжсекторальної співпраці : громада-влада - бізнес.
5. Зустрічі із представниками неприбуткових організацій. Так як і у нас, існує реєстр неприбуткових організацій, але кожного року потрібно «підтверджувати свій статус» змістовними звітами, що сприяє прозорості та свідчить про реальну, а не формальну діяльність. Ключовим критерієм класифікації NGO є участь у розробці нормативно – правових актів та їх лобіювання. Суттєву фінансову та ресурсну підтримку діяльності NGO надає місцева влада та церква. Важливе значення для прозорої діяльності організацій має функціонування Ради Правління, яка зазвичай ротується кожних 4-6 років; визначає хоча б два ухвальних підписи, працює у напрямку залучення ресурсів.

Під час зустрічей побачила кілька цікавих прикладів, які можна спробувати імплементувати у нас. Місцева влада Гадсдена, під час проведення тендерів, додає 5 балів до загального рейтингу місцевого постачальника, таким чином стимулюючи розвиток місцевого бізнесу. У Давидові особливо гостро постало питання налагодження діалогу із місцевим бізнесом. Втім, перед запровадженням такої преференції, треба провести широку інформаційну кампанію серед представників місцевого бізнесу та орієнтувати їх на соціально - відповідальний спосіб його ведення. Мешканці штату вирішують, який % податку буде спрямований на місцеві потреби. З липня розпочинаємо роботу над впровадження громадського бюджету у Давидові, тобто мешканці розпоряджатимуться певною частиною коштів із місцевого бюджету, шляхом голосування за ту чи іншу ініціативу.

Дуже цікавими були зустрічі у Вашингтоні: з Конгресменом від штату Алабама, Мирославою Гонгадзе, представниками Українського Посольства. 

Підсумовуючи сказане вище, із впевненістю можу сказати, що усі інформаційні сесії були вкрай актуальними та справді викликали жвавий інтерес, але, намагаючись провести паралелі з Україною, думаю, що фраза адвоката Білла Лава (колишній інспектор з питань етики в Національній раді з питань транспортної безпеки у Вашингтоні) повинна стати постулатом для подальшого розвитку нашої країни: «Якщо я візьму хабар, то мої друзі зроблять так, що мені буде соромно».
Коментарі

Популярні публікації